MUDr. R. Lenártová: Mentální odolnost. Jak na to?

Situace po pandemii COVID-19 představuje složitý sociálně-psychologický kontext, který odkryl různorodé reakce a rozvrstvení populace v reálném čase. Tato událost se stala katalyzátorem pro různé projevy mentální odolnosti, přičemž jednotlivci různě vnímali a zpracovávali stresové podněty spojené s pandemií či válečným konfliktem na východ od našich hranic nebo zhoršené sociálně-ekonomické poměry lidí.

V kontextu psychologického rozdělení můžeme identifikovat skupiny, které projevily výraznou mentální odolnost, schopnost přizpůsobit se a udržet psychickou pohodu výzvám spojenými s nejistotou a strachem. Na druhé straně někteří lidé projevili zvýšenou zranitelnost a citlivost vůči stresu, což mohlo vést k různým projevům úzkosti, deprese a jiným psychickým poruchám.

Výzvy spojené s pandemií, válkou a těžkými ekonomickými podmínkami kladou na psychickou odolnost jednotlivců nesmírné nároky. Zvyšování a zlepšování mentální odolnosti může být klíčové pro zachování duševního zdraví v těchto náročných situacích.

V dnešním rozhovoru jsme si povídali s lékařkou a klinickou biochemičkou MUDr. Renátou Lenártovou o způsobech, jak budovat svou duševní odolnost v těchto časech.

Často se říká, že je třeba být „mentálně odolný“. Co to vlastně znamená?

Být mentálně odolný znamená, že jsme schopni zvládat i náročné situace pod tlakem. Že dokážeme vstát i po neúspěších a v situacích nejistoty, na které člověk přirozeně reaguje obavami, strachem, stresem či úzkostí. Že i tehdy máme pod kontrolou své reakce, nepolevujeme ve svém snažení a jsme schopni zachovávat optimismus.

Co zvyšuje mentální odolnost?

Klíčovým prvkem zvyšování mentální odolnosti je naše schopnost adaptace a mentální flexibilita. Jinými slovy, to, že naše mysl dokáže reagovat na měnící se podmínky. Že dokážeme změnit přístup, rutinu a soustředit se na jiné, nové úkoly, pokud to situace vyžaduje. Přizpůsobivost je naší výhodou i v náročných situacích.

Co dělat, abychom si udrželi dobré duševní zdraví i v náročných situacích?

Měli bychom být obklopeni lidmi. Snažit se o takové vztahy, ve kterých dokážeme spolu opravdu mluvit o našich pocitech a vyjadřovat si vzájemnou podporu. Říkáme tomu budování sociální a emocionální podpory. Pomáhá to zvládat stres a překonávat úzkost spojenou s nejistotou či pocity samoty. Cítit se dobře, plně využívat své schopnosti a vést každodenní běžný společenský život.

Při více fyzických problémech si pomáháme suplementy. Dá se to i v případě mentálního zdraví?

I v péči o duševní zdraví existují látky, které pomáhají v boji s mentálními obtížemi, stresem, úzkostmi či depresí. Například studie o látce karnosin ukazují, že chrání nervovou soustavu a má antioxidační vliv na lidský mozek. Zlepšuje mysl, tedy zejména paměť, pozornost, řeč a učení. Proto má důležité preventivní účinky při takových onemocněních jako je demence, Parkinsonova choroba či Alzheimer.

Karnosin podporuje mentální stabilitu – tedy přináší vyváženější náladu, klidné nervy a zmírňuje příležitostnou úzkost.

Na co je třeba myslet při boji s duševní nepohodou?

Při úsilí o zvýšení mentální odolnosti musíme mít na paměti, že klíčový je komplexní přístup, který zahrnuje sociální podporu, psychologickou pomoc a zdravý životní styl. Jakýkoli prospěšný doplněk, například šestisložkový Karnosin EXTRA je třeba kombinovat s vyváženou stravou a zdravým životním stylem. Protože žádná látka není univerzálním řešením.


Děkujeme za rozhovor!


07.05.2024


Čítaj Viac:

 Video kanál
Videa o našich produktech
Video

Pro ty, kterým se nechce číst náš blog,
je tu sekce video

Pustit


Napište nám

Chcete se s námi podělit o zkušenosti s našimi produkty? Nebo pro nás máte zajímavé téma na náš blog?

Odesláním tohoto formuláře souhlasíte se zpracováním Vašich osobních údajů za účelem vyřízení Vašeho požadavku. Více info.

 


  

© CarnoMed 2017 · Developed by CodeShore